
Poznaj urządzenie, które znacznie ułatwi Ci pracę
Chyba nikt w dzisiejszych czasach nie ma wątpliwości co do tego, że sztuka filmowania jest naprawdę trudna i wymaga dużego doświadczenia oraz ciężkiej pracy. Pomimo tego, że mamy coraz więcej systemów wspierających i pomagających nam osiągać zadowalające rezultaty, nadal możemy mieć problemy z podstawowymi czynnościami. Warto więc wyposażyć siebie lub swoich współpracowników w niezbędny asortyment, który pozwoli im pracować we właściwy sposób. Jednym z przykładów akcesoriów, które można uznać za niezbędne, jest na przykład statyw naramienny. Jak to wpływa na Twoją pracę i jak z tego skorzystasz? Jak wybrać odpowiedni model? Spieszymy się z odpowiedzią na większość pytań w naszym tekście. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Asortyment wysokiej klasy kontra tanie zamienniki
Chcesz, aby wybrany przez Ciebie statyw naramienny oferował wysoką jakość wykonania i gwarantował satysfakcjonujące ujęcia? Następnie należy wybrać markowy asortyment od renomowanego producenta. Niestety, te konstrukcje zazwyczaj nie są najtańsze, co bardzo często skutkuje decyzjami zakupowymi. Kierują one początkujących lub freelancerów w stronę tańszych zamienników produkowanych w Chinach. Biorąc pod uwagę, że są one niemal identyczne, czy możemy oczekiwać jednakowego poziomu wdrożenia? Przykro mi, ale nie. Statyw naramienny wykonany z tanich materiałów będzie działał znacznie gorzej i będzie mniej wygodny niż ten zaprojektowany i zbudowany przez najlepszych specjalistów. Pamiętaj, że jeśli chodzi o inwestowanie, to lepiej poszukać wysokiej klasy sprzętu na lata, niż kupować najtańszą opcję, która po kilku miesiącach po prostu się zepsuje. Jeśli nie dysponujesz w tej chwili takim budżetem, możesz skorzystać z oferty ratalnej. Zorientuj się też, czy ktoś z branży nie posiada używanego modelu. Sprawdź go jednak osobiście przed sfinalizowaniem transakcji, aby przekonać się o jego stanie technicznym.
Jak używać statyw naramienny i na co on wpływa?
Statyw naramienny odpowiedzialny jest za kąt nachylenia kadru i jego stabilizację. Podczas ruchu scen operator często podąża za aktorami. Musi to robić w taki sposób, aby widz zawsze skupiał się na scenie, a nie na ruchu kamery. Nie jest to takie proste, gdy statyw naramienny trzymany jest w niewłaściwy sposób. Dla poprawy swojej pracy, udaj się do ekspertów na warsztaty filmowe. Zazwyczaj nie są one najtańsze. Pamiętaj jednak, że jest to ważny krok w filmowaniu, które jest jedną z najtrudniejszych sztuk w przemyśle artystycznym.